"Nasza rodzina o zdrowym jedzeniu nie zapomina"

Utworzono dnia 31.10.2017

Nasza rodzina o zdrowym jedzeniu nie zapomina

1. Zapewnij dziecku regularne posiłki, co najmniej 4 – 5 razy dziennie. Pamiętaj o szczególnej roli pierwszego i drugiego śniadania.

2. Stosuj różne techniki (metody obróbki) sporządzania potraw. Przyrządzanie potraw nawet z tego samego produktu, ale w innym zestawieniu, z innymi dodatkami, wykonane inną techniką zapobiega monotonii. Smakują one lepiej, a tym samym pobudzają apetyt.

3. W planowaniu posiłków należy uwzględnić temperaturę otoczenia i porę roku. Posiłki wysoko energetyczne i tłuste nie powinny być podawane w czasie upałów, a chłodniki w okresie zimowym.

4. Staraj się ograniczyć w diecie ilość tłuszczów, np. poprzez podawanie nisko tłuszczowych lub odtłuszczonych produktów nabiałowych, podawanie chudych mięs bez skórki (najlepiej gotowanych lub gotowanych na parze) oraz zachęcanie całej rodziny

do jedzenia pełnoziarnistego pieczywa.

5. Staraj się ograniczyć spożycie soli w diecie całej rodziny – zamiast chipsów zaproponuj suszone owoce, jedzcie orzeszki prażone, a nie smażone i solone, potrawy podawaj minimalnie przyprawione solą, żeby nie rozregulować układu pokarmowego dziecka (dorośli domownicy mogą doprawić większość dań). Dorosła osoba nie powinna zjadać więcej niż jedną łyżeczkę soli dziennie we wszystkich potrawach. Dziecko powinno spożywać jej zdecydowanie mniej.

6. Zmniejsz ilość cukru w codziennym menu – trudno jest odmówić maluchowi cukierka czy lizaka, szczególnie gdy ładnie prosi. Dlatego dobrze jest stosować tzw. słodycze zastępcze: zamiast słodkiego napoju gazowanego – woda mineralna lub gotowana z domowym sokiem, w miejscu cukierków – krążek ryżowego pieczywa polany miodem itd. Każda pomysłowa mama jest w stanie wymyślić różne warianty zastępcze.

7. Bądź przykładem i pij jak najwięcej wody zamiast innych napojów – kiedy dziecko prosi o coś do pica, zawsze podawaj mu wodę! Czasem możesz osłodzić ją miodem i dodać plasterek cytryny lub pomarańczy, możesz dodać domowy soczek lub wrzucić do szklanki owoce, które dziecko ma za zadanie wyłowić itp. Drink wodny z kolorową czy zabawną słomką albo parasolką jak w „dorosłych” napojach również zachęci dziecko do picia wody.

8. Pozwól dziecku eksperymentować w kuchni – daj maluchowi możliwość skomponowania własnej sałatki owocowej, kolorowych kanapek dla całej rodziny, a nawet pozwól mu zagniatać ciasto na pierniczki albo ozdabiać muffinki. Zaangażuj dziecko w klejenie pierogów, którym można przecież nadać kształt kółeczka, domku czy gwiazdki wystarczy do wyciskania ciasta użyć foremek do ciasteczek.

9. Dzieci nie należy przekarmiać. Żaden przymus, prośby, groźby czy nagrody nie powinny być stosowane. Tego rodzaju metody budzą tylko jeszcze większą niechęć do jedzenia.

10. Posiłki starajcie się jeść w towarzystwie całej rodziny – oczywiście w miarę możliwości organizacyjnych i czasowych. Można wtedy pochwalić dziecko za to, że pięknie zjadło lub że udało mu się zjeść więcej niż zwykle. Dzięki temu dziecko może również poczuć przynależność do rodziny jako całości oraz obserwować poprawność nawyków żywieniowych i zachowania się przy stole.

11. Unikajcie posiłków typu „fast food”. Mają one negatywny wpływ na zdrowie. Dieta wysoko tłuszczowa zwiększa wrażliwość na stres. Niektóre dodatki do żywności stosowane do sporządzania tych produktów mogą powodować nadpobudliwość u dzieci. Wysoko tłuszczowe produkty, pozbawione błonnika, mogą być przyczyną wielu dolegliwości przewodu pokarmowego, a także powodować nadwagę.

Opracował: Zespół ds. opieki i wychowania