Święty Mikołaj - Prawda czy legenda

Utworzono dnia 13.12.2012

W dniu 13 grudnia 2012 r. w progach naszego przedszkola zagościł pan Bartłomiej Grzanka, asystent muzealny, pracownik Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, autor „Archiwalia w zbiorach Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Przewodnik”. Spotkanie zorganizowały wychowawczynie z grupy 5 – latków: pani Izabela Nuszkiewicz i pani Katarzyna Sołohub. W spotkaniu wzięły udział grupy 4, 5-6 i 6 – latków. Nasz gość przybliżył dzieciom postać Świętego Mikołaja. Dzieci dowiedziały się, iż Święty Mikołaj zasłynął jako opiekun ludzi ubogich, którzy zawsze mogli liczyć na jego pomoc, dlatego często naśladujemy go robiąc coś dobrego dla innych. Dzieci zaznajomili się z legendą o świętym Mikołaju, i dowiedziały się kim była ta postać. Nasz gość wyjaśnił, co oznaczają poszczególne atrybuty świętego Mikołaja oraz wytłumaczył, jak na przestrzeni wieków zmieniła się postać Świętego Mikołaja. Dzieci zostały również zapoznane z tradycjami związanymi ze Świętym Mikołajem w innych krajach. Pan Bartłomiej nadmienił również, iż zależności od regionu kraju w Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor, Święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia. W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj. Na Górnym Śląsku prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj. Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka. Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego natomiast na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki. Mikołaj jedynie 6 grudnia.

Święty Mikołaj - Prawda czy legenda

Utworzono dnia 29.01.2016, 12:45