Zdrowy początek. Edukacja medyczna dla przedszkolaków

Utworzono dnia 05.11.2012

W naszym przedszkolu zaczęliśmy realizację programu „Zdrowy początek. Edukacja medyczna dla przedszkolaków” autorstwa Agnieszki Janaszczyk. Program ten wprowadził dzieci w świat związany ze zdrowiem, nie tylko ich własnym, ale także otaczających je osób. Celem edukacji medycznej jest nabywanie wiedzy, kształtowanie umiejętności, przekonań i postaw niezbędnych do zachowania zdrowia własnego i innych. Składa się on z dwóch części: „Ciało i zmysły” oraz „Problemy zdrowotne”. Program ten realizowany był w dwóch grupach wiekowych (w grupie dzieci 5 – letnich – realizowany przez panią Katarzynę Sołohub oraz w grupie dzieci 6 – letnich – realizowany przez panią Martę Sobiś). W pierwszym półroczu zostało zrealizowanych 10 zajęć z pierwszej części programu tj. „Ciało i zmysły”. Tematyka dotyczyła budowy ludzkiego ciała (kości, mięśnie, jama ustna i zęby, skóra), narządów wewnętrznych (serce, żołądek, płuca) oraz zmysłów (słuch, wzrok, dotyk, węch i smak). Podczas tych zajęć dzieci, dowiedziały się, że każdy człowiek posiada szkielet zbudowany z wielu kości oraz mięśnie, które współpracując pozwalają nam poruszać się, wykonywać szereg zadań, np. skłonić się, podskoczyć. Dzięki metodom aktywnym dzieci uczyły się nazywać, rozpoznawać, wskazywać na swoim ciele poszczególne kości, mięśnie. Ponadto przedszkolaki utrwaliły wiedzę z zakresu higieny jamy ustnej i zębów. Dzieci dowiedziały się także, że skóra człowieka spełnia bardzo ważne funkcje: ochrania przed szkodliwymi substancjami, zarazkami, a także przed wyziębieniem i przegrzaniem. Na kolejnych zajęciach poznali wygląd, miejsce położenia, znaczenie takich organów jak: serce, żołądek, płuca oraz jak należy postępować, aby nie zakłócić ich funkcjonowania. Dzieci uświadomiły sobie, że należy dbać o to, co się jada, ponieważ niezdrowe pokarmy mogą powodować choroby żołądka. Również przebywanie w pomieszczeniu, w którym ktoś pali papierosy, jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ wdycha się szkodliwy dym papierosowy. W czasie kolejnych spotkań nauczycielki opowiadały dzieciom, że ludzie poznają świat za pomocą pięciu zmysłów: zmysłu słuchu, wzroku, smaku, węchu i dotyku. Dzięki nim możemy porozumiewać się, unikać niebezpiecznych sytuacji. Lecz są to bardzo czułe i wrażliwe organy, dlatego należy unikać miejsc, w których gra bardzo głośna muzyka ze względu na ryzyko uszkodzeń słuchu. Nie należy także siedzieć zbyt blisko ekranu telewizora, ponieważ uszkadza to nasz wzrok. Druga część programu „Problemy zdrowotne” zostanie wdrożona w drugim półroczu.

Zdrowy początek. Edukacja medyczna dla przedszkolaków

Utworzono dnia 29.01.2016, 13:03