„Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2016”

Utworzono dnia 27.06.2016

10.06.2016 - Dzieci z 5, 6 letnie wraz z paniami Izą Michalak i Anną Szczesiak uczestniczyły w uroczystych obchodach „Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną 2016” zorganizowanym przez Terenowe Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Kole oraz przez Urząd Miasta Koło. We wspólnym przemarszu uczestniczyły wraz z nami dzieci 4 - letnie z panią Elizą Graczyk - Zając. Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest zwrócenie uwagi na bariery, które uniemożliwiają tym osobom prowadzenie normalnego życia. Oficjalnie Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzony jest 5 maja. Tego dnia w całej Europie trwają obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. To święto ma na celu sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym. Jest ono dniem popularyzowania tolerancji i równouprawnienia. Kolorowy i głośny pochód, prowadził znakomity Zespół Foliba. Grupa bębniarzy uświetniła przemarsz afrykańską muzyką perkusyjną. Wspólnie w pochodzie przeszli podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej TK PSOUU oraz klas integracyjnych szkół i najmłodsi reprezentanci kolskich przeszkoli  oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Środowiskowego Domu Samopomocy. Pochód zakończył się w Parku Miejskim im St. Moniuszki, aby tam kontynuować uroczystości podczas festynu. Podczas pikniku integracyjnego  dzieci korzystały z licznych atrakcji, tj. malowanie twarzy, czy wykonanie zabawnych zdjęć w fotobudce. Przedszkolaki prezentowały swoje talenty taneczne wykonując układy wraz z panią Elą Wiśniewską instruktorką Zumby oraz tańczą w rytm melodii zespołu Foliba. Wykorzystana energie dzieci regenerowały ciepłą kiełbasa oraz słodkim poczęstunkiem.

Opracowała: Izabela Michalak

dni godności