DZIEŃ DZIECKA U NUTEK

Utworzono dnia 01.06.2020

W tym tygodniu świętowaliśmy Dzień Dziecka. Mówiliśmy o prawach, obowiązkach i marzeniach oraz o wspólnych zabawach i dzieciach z innych krajów. Nutki dowiedziały się, że mają prawo do zabawy, nauki i rozwoju, poznały pojęcie mieć prawo i brały udział w zabawach z okazji Dnia Dziecka. Rozmawialiśmy o tym, czym jest obowiązek, o obowiązkach domowych i przedszkolnych takich jak słuchanie poleceń czy sprzątanie po zakończonej zabawie. Maluchy opowiadały o swoich marzeniach. Słuchały wierszy Gdybym Agaty Widzowskiej- -Pasiak, Skacząca piłka Elżbiety Małgorzaty Skorek, Brzydkie zwierzę Danuty Wawiłow i Dyzio marzyciel Juliana Tuwima. Zastanawialiśmy się, co czują zwierzęta i co może myśleć brzydkie zwierzę, co służyło rozwijaniu wrażliwości i rozpoznawania emocji u innych. Ćwiczyliśmy również podział elementów na kategorie według jednej i dwóch cech. Bawiliśmy się wodą: obserwowaliśmy, jak paruje i dostrzegliśmy, że dzieje się to szybciej na słońcu, tworzyliśmy wodne obrazy. Przedszkolaki poznały wybrane zwyczaje i zabawy swoich rówieśników z różnych części świata i próbowały się bawić tak samo. Dzięki temu uczyły się szacunku dla osób, które wyglądają i zachowują się inaczej.

To bardzo ważne, by jak najwcześniej uczyć dzieci właściwych postaw. Osoby niepełnosprawne czy pochodzące z innych krajów można obecnie spotkać o wiele częściej niż kiedyś. Warto rozmawiać o tym, jak należy się zachować w danej sytuacji. Trzeba uświadomić maluchowi, że w Polsce niegrzeczne jest pokazywanie kogokolwiek palcem (nie jest tak wszędzie). Osobę niewidomą czy poruszającą się na wózku inwalidzkim (a także starszą) można uprzejmie zapytać, czy potrzebuje pomocy, jednak nie narzucać jej – być może radzi sobie sama i nie potrzebuje wsparcia. W autobusie powinno się ustąpić miejsca – wprawdzie ktoś, kto nie widzi, nie ma trudności ze staniem, jednak gdy pojazd jedzie, trudniej mu utrzymać równowagę. Podczas czekania na przystanku można informować o numerze nadjeżdżającego autobusu czy tramwaju. Nie wolno rozpraszać psa przewodnika. Warto zachęcać dzieci do zabawy z rówieśnikami, którzy się od nich różnią. Ale najważniejsze, by podkreślać cechy wspólne i uświadamiać maluchom, że nawet jeśli ktoś wygląda zupełnie inaczej, mówi w innym języku czy nie jest w pełni sprawny, ma z nim wiele wspólnego – na pewno lubi się bawić, śmiać, oglądać książeczki, ma rodziców i dziadków, chodzi do przedszkola itd. Dzieci oczywiście mocno skupiają się na wyglądzie i fizyczności (i to dobrze, bo poszerzają wiedzę na temat tego, że każdy człowiek jest inny, że są różne rasy, różne strony świata, różne upodobania, różne problemy zdrowotne), ale warto uświadamiać im, że najważniejsze jest nie to, jak ktoś wygląda, ale jakim jest człowiekiem.

DZIEŃ DZIECKA U NUTEK

Utworzono dnia 02.06.2020, 22:10