Akademia Aquafresh

Utworzono dnia 05.11.2012

W listopadzie 2012 r. w naszym przedszkolu zaczęliśmy realizację Ogólnopolskiego Programu Edukacji Zdrowotnej dla Przedszkolaków „Akademia Aquafresh”, koncentrującym się na profilaktyce stomatologicznej dzieci w wieku przedszkolnym. Nadrzędnym celem Akademii Aquafresh jest wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o higienę jamy ustnej, aby w konsekwencji zmniejszyć tak poważny problem, jakim jest próchnica u dzieci w Polsce.
Program ten realizowany był w czterech grupach wiekowych (w grupie dzieci 4 i 5 – letnich – realizowany przez panią Katarzynę Sołohub, w grupie dzieci 5-6 – letnich – realizowany przez panią Izabelę Michalak oraz w grupie dzieci 6 – letnich – realizowany przez panią Martę Sobiś).
Podczas realizacji programu zostało wdrożonych 7 zagadnień – scenariuszy, w których uczestniczyło 25 dzieci, z każdej grypy wiekowej. Tematyka dotyczyła zapoznania z bohaterami Pastusiowej Krainy; poznanie zasad prawidłowej pielęgnacji zębów oraz utrwalenie nawyku codziennego mycia zębów; zachęcania dzieci do systematycznych wizyt u lekarza stomatologa; omówione zostały zasady zdrowego ożywiania się oraz zachęcanie do kupowania przyborów higienicznych i produktów sprzyjających zdrowiu. Kolejne zagadnienia poświęcone były na wykonanie pracy konkursowej nt. „Każdy z nas wie, jak z Pastusiami o ząbki dbać swe” oraz na utrwalenie zdobytych wiadomości dotyczących prawidłowego dbania o jamę ustną i zęby.