Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Przedszkole Miejskie Nr 6

"Nutki dbają o naszą planetę" - realizacja tematyki kompleksowej

Utworzono dnia 20.04.2020

W tym tygodniu rozmawialiśmy o tym, jak możemy dbać o naszą planetę. Mówiliśmy

o utrzymywaniu porządku wokół siebie (w domu, przedszkolu i na zewnątrz), właściwym zachowaniu w lesie, zanieczyszczaniu wody, używaniu surowców wtórnych i segregacji odpadów. Nutki poznały wiersze Co to jest przyroda Danuty Gellner, Obietnica Iwony Salach, Śmieciu precz Stanisława Kraszewskiego, Co to jest ekologia Danuty Klimkiewicz i Wiesława Drabika, Chora rzeka (fragment) Joanny Papuzińskiej i Robimy porządki nieznanego autora. Zastanawiały się, czym jest przyroda, jakie zachowania wobec niej są właściwe, a jakie nie, i stworzyli kodeks małego ekologa.

Dzieci dowiedziały się, jakie są zagrożenia dla lasu (pożary, zanieczyszczenia) i brały udział w zabawach związanych z przyrodą i dbaniem o nią oraz z wodą i rzeką. Uczyły się dzielić odpady na papierowe i plastikowe i rozmawialiśmy o tym, czym są śmieci oraz o konieczności ich segregacji. Przedszkolaki słuchały historii o kropelce wody i o dzieciach, które zanieczyściły rzekę. Sprawdzały, czym różni się czysta woda od brudnej oraz co stanie się z warzywem (rośliną) w czystej, a co w zanieczyszczonej wodzie. Poznały pojęcie ekologia, robiły ekoludka z surowców wtórnych oraz instrumenty z butelek i produktów sypkich. Nutki wykonywały eksperyment „Wędrująca woda”, oglądały prezentację multimedialną „Co nam daje las?”, bawiły się w zabawę „Policz palce”, śpiewały piosenkę „Dbaj o Ziemię”. Oglądały również filmik edukacyjny „Zanieczyszczenie rzek”

 

 

Zabawa rzeczami codziennego użytku czy tworzenie zabawek „z niczego” to dobre sposoby na rozwijanie kreatywności dziecka i uniknięcie nudy. Takie aktywności wpływają pozytywnie na poczucie własnej wartości, umiejętność rozwiązywania napotkanych trudności i konfliktów oraz zdolność koncentracji uwagi. Pozwalają na ćwiczenie sprawności rączek i uczą maluchy ponownego wykorzystywania niepotrzebnych rzeczy oraz szacunku do przedmiotów. Pomoc w gotowaniu, sprzątaniu czy wykonywaniu innych obowiązków domowych jest nie tylko dobrą zabawą i aktywnością wzmacniającą więzi pomiędzy członkami rodziny – dziecko uczy się w ten sposób odpowiedzialności i nabywa umiejętności, które przydadzą mu się w późniejszym życiu. Jeżeli to możliwe, warto czasem zorganizować w domu tydzień lub dzień bez zabawek. Wszystkie zabawki należy schować (na przykład wynieść do piwnicy lub zamknąć w pudłach), dać synowi czy córce różne przedmioty: pudełka, butelki plastikowe, materiały, szary papier, i zachęcić do zabawy. Jeśli maluch ma trudności z wymyśleniem, w co się bawić, na początek można dać mu kilka pomysłów.

Pudełko z przyklejonymi nakrętkami od butelek może służyć za samochodzik, a na dużym arkuszu papieru można stworzyć tor do jeżdżenia. Można również zrobić pacynki z rękawiczek i skarpetek lub kulki z gazety i ćwiczyć rzucanie do celu. Dzieciom może się też spodobać robienie różnych eksperymentów czy domowych mas plastycznych (przepisy można znaleźć w internecie).

 

"Nutki dbają o naszą planetę"

Utworzono dnia 20.04.2020, 18:00

Zegar

Pogoda

Imieniny

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA