"Nutki poznają pracę Rolnika"

Utworzono dnia 04.05.2020

W tym tygodniu Nutki zapoznawały się z pracą rolnika: czynnościami, jakie wykonuje i potrzebnymi mu narzędziami. Na podstawie wiersza Pieczywo Bogusława Szuta poznały proces powstawania mąki, zapoznały się również z różnymi rodzajami pieczywa (bochenek chleba, rogaliki). Słuchały wierszy: Rolnik Zbigniewa Dmitrocy, Awantura w Rym, cym, cym Małgorzaty Strzałkowskiej, Rodzinka z podwórka Doroty Augsburg, Kurczątko Elżbiety Marii Minczakiewicz, Traktor Cezarego Piotra Tarkowskiego i Tylko nic nie mówcie krowie Haliny Szayerowej (fragment). Konstruowały makiety przedstawiające podwórko na wsi oraz pole i drogę oraz brały udział w zabawach nawiązujących do gospodarstwa wiejskiego. Porównywały jajka kurze i przepiórcze, poznawały produkty, które powstają z mleka – masło, mleko, sery, śmietana, jogurt – i próbowały niektórych z nich. Prowadzone były rozmowy o tym, że krowa daje mleko oraz o pojazdach wykorzystywanych przez rolników. Oglądały prezentację multimedialną „W wiejskiej zagrodzie. Praca rolnika”, filmy edukacyjne: „Jak produkowany jest chleb”, „Jak produkowane jest mleko?”, „Produkty mleczne” oraz przygotowały eksperyment „Uciekający pieprz”.

Dzieci najwięcej uczą się poprzez naśladowanie. Dotyczy to przede wszystkim postaw i sposobów. postępowania. Dlatego najlepszym, a czasem jedynym sposobem na sprawienie, by syn czy córka zachowywali się w określony sposób, jest dawanie dobrego przykładu. Maluch nie będzie rozumiał, dlaczego powinien sprzątać, jeśli cały czas widzi wokół siebie bałagan, natomiast jeżeli w całym domu panuje ład, prawdopodobnie uzna porządkowanie swoich rzeczy za coś naturalnego. W podobny sposób dzieci uczą się szacunku do innych osób, zarówno członków rodziny, jak i nieznajomych. Mogłoby się wydawać, że kilkulatki jeszcze niewiele rozumieją, dlatego bywa, że dorośli, często nieświadomie, rozmawiają na różne tematy w ich obecności. Choć czasem wygląda na to, że maluch jest całkowicie pogrążony w zabawie lub w swoich myślach, może się okazać, że wiele słyszy i zapamiętuje. Ponieważ w tym wieku wciąż uczy się, w jaki sposób należy postępować i radzić sobie w różnych sytuacjach, jest dość prawdopodobne, że w przyszłości będzie powtarzał usłyszane zdania czy słowa. Na przykład jeśli tata krzyczy na kierowcę, który zajechał mu drogę, nie należy się dziwić, że w przyszłości, gdy dziecko się zdenerwuje lub czyjeś zachowanie mu się nie spodoba, użyje podobnych słów. Może nawet uznać, że skoro rodzice tak mówią, ono też powinno. Najlepszą metodą na uczenie szacunku jest zatem okazywanie go, zarówno synowi czy córce (poprzez branie pod uwagę jego potrzeb i uprzejme zwracanie się do niego), jak i innym ludziom, bez względu na ich zachowanie czy pozycję społeczną.

"Nutki poznają pracę Rolnika"

Utworzono dnia 04.05.2020, 18:42